12 lutego 2024

Czy projektory w salach konferencyjnych to przeszłość?

Projektory instalacyjne i ekrany dedykowane stanowią od lat kluczowe elementy w zaawansowanych systemach projekcyjnych. W artykule omówię różnice między projektorami a ścianami video oraz ekranami LED, a także przedstawię wybór odpowiedniego ekranu do projektora.

Projektory instalacyjne

Projektory instalacyjne to zaawansowane urządzenia, które znajdują zastosowanie w dużych salach konferencyjnych, kinach, teatrach, a także w systemach multimedialnych w firmach. Można by rzec wiele na temat rozwoju technologii i zwrocie z inwestycji niemniej jednak na dziś instalacja z projektorem, nadal jest najbardziej skuteczną i najmniej kosztowną instalacją jaką placówka może podjąć. Wyposażając obiekt dla 200 i więcej użytkowników, nie sposób pominąć aspekty projekcji tj:  

  • Jakość obrazu: Projektory instalacyjne oferują wysoką rozdzielczość, jasność oraz kontrast. Dzięki temu można uzyskać wyraźny i ostry obraz nawet na dużych powierzchniach. Obraz może być naprawdę ogromny i dowolnie modyfikowalny, nie stanowiąc jednocześnie stałej ekspozycji tj. monitory LFD czy moduły LED. Tak, wiem, że można mieć wózek na ściankę LFD i np. ruchomą konstrukcję LED ale ich przygotowanie wymaga całkiem sporo pracy. Dodatkowo ścianę Video LCD, należy jeszcze skalibrować i zawsze zostaną nam "szwy" widoczne, a co za tym idzie bardzo ograniczoną budowę samego kształtu.

 

  • Montaż: Projektory instalacyjne są montowane na stałe, często na suficie. Ich instalacja wymaga profesjonalnego podejścia i dostosowania do konkretnego pomieszczenia ale jednocześnie nie koliduje z organizacją innej formy użytkowania sal. 

 

  • Funkcjonalność: W projektorach instalacyjnych znajdziemy zaawansowane funkcje, takie jak korekcja geometryczna, obsługa wielu źródeł sygnału czy możliwość pracy w trybie 24/7, co daje możliwość blendowania obrazu tworząc genialne dekoracje np. sceniczne i rozrywkowe.

 

Ściana video

Ściana video (video wall) to zestaw połączonych ze sobą monitorów lub telewizorów, które tworzą jednolitą powierzchnię wyświetlania.  W wielu miejscach są one nadal niezastąpionymi produktami tak jak niegdyś projektory. Wszelkie control room, dyspozytornie oraz monitoring, faktycznie jest bardzo dobrym pomysłem.

Oto cechy ściany video:

  • Skalowalność: Można dowolnie zmieniać rozmiar ściany video, dodając lub usuwając ekrany ale w obrębie formatu matrycy LCD. 

  • Wielkoformatowy obraz: Ściana video pozwala na wyświetlanie dużych obrazów, filmów czy prezentacji.

  • Zastosowanie: Ściany video są aktualnie zastępowane nowszą technologią, głównie ze względu na aspekty opisane powyżej. Możliwości konfiguracji oraz obsługa i serwis a co za tym idzie bezużyteczność w przypadku awarii poszczególnego "kafla" monitora znacząco odsuwa te produkty. Jest jeszcze jeden problem a mianowicie Homogeniczność ekranu, tak jak mówimy i retencji obrazu w projektorach tak i monitory potrafią odcierpieć swoje podczas pracy a dodatkowo mamy aspekt uszkodzeń mechanicznych samego panelu. 

 

Ekrany LED

Ekrany LED to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Łączą one w sobie bardzo wiele cech obydwu technologii powyżej opisanej ale mają też sporo aspektów, które podczas takich instalacji mogą nastręczać problemów, nie tylko obiektowi ale i instalatorowi.

Oto cechy ekranów LED:

  • Jasność i kontrast: Ekrany LED oferują intensywne kolory, wysoką jasność i głęboki kontrast. Bardzo ważnym elementem jest tutaj jednorodność i brak szwów oraz bardzo wysokie jasności. Ekrany są najlepszym z rozwiązań i najbardziej atrakcyjnym wizualnie ale co za tym idzie najbardziej kosztownym, rozwiązaniem pod tym kątem.

  • Elastyczność: Ekrany LED można dowolnie kształtować, tworząc niestandardowe rozmiary i formy. Dzięki aktualnej ofercie znajdują się rozwiązania transparentne, rozwiązania zakrzywione ale także formowane w niemal dowolne kształty. 

  • Zastosowanie: Ekrany LED stosuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ekrany np. znajdujące w ofercie #ToNove np. HikVision bazujące na technologii diody COB, HOB oferują również w pewnym stopniu zabezpieczenie IP60 i szybką akcję serwisową poprzez wymianę cabinetu.   

 

Podsumowując, wybór między projektorami, ścianami video a ekranami LED nadal jest korzystny dla projektorów instalacyjnych.  Zarówno pod względem kosztów jak i "plastyczności" instalacji w pomieszczeniach. W budynkach hotelowych prawie zawsze znajdujemy ruchome przepierzenia sal i tutaj możliwość zmiany aranżacji stanowi bardzo ważny atut. Oczywiście zawsze należy być otwartym na potrzeby klientów i to w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju pomieszczenia oraz oczekiwanego efektu wizualnego.

Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dokonać najlepszego wyboru, niniejszym zapraszam serdecznie do kontaktu. 

 

FIRMA

INFO

NASZ PRODUKT

Śledź nas

ToNove to sklep internetowy oferujący wysokiej jakości sprzęt komputerowy, oprogramowanie, elektronikę użytkową i akcesoria IT. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i atrakcyjne promocje.

Kontakt