Projektor kina domowego, projektory profesjonalne Kraków, Optoma, ViewSonic, Ekrany home Cinema
08 lutego 2024

Ergonomia w pracy i kluczowe aspekty dla uchwytów do monitorów biurkowych 

Ergonomia pracy z monitorem biurkowym jest niezwykle istotnym czynnikiem dla naszego zdrowia. Uśmiejecie się choć to prawda. Wiele czynników wpływających na ten stan m.in kręgosłup odciążony i wyprostowana pozycja, redukcja zmęczenia oczu poprzez patrzenie na wprost to tylko wstęp a mamy jeszcze inne ważne aspekty, zresztą sami popatrzcie: 

  • Nadmierne napięcie mięśni: Nieprawidłowe ustawienie głowy może powodować nadmierne napięcie mięśni szyi, pleców i ramion. To może prowadzić do bólu głowy, ograniczenia ruchu i zmęczenia.

  • Bóle pleców: Garbienie się lub zbyt długi czas spędzony w jednej pozycji może obciążać kręgosłup i prowadzić do przewlekłych bólów pleców.

  • Problemy ze wzrokiem: Praca przy komputerze może przemęczyć oczy. Ważne jest, aby monitor był odpowiednio ustawiony, aby uniknąć zmęczenia wzroku.

  • Zaburzenia krążenia: Nieprawidłowa pozycja może zakłócać krążenie krwi, co może prowadzić do mrowienia w nogach i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

  • Zespoły cieśni nadgarstka: Długotrwała praca w nieprawidłowej pozycji może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołów cieśni nadgarstka.

 

Ergonomia w miejscu pracy jak widzimy jest niezwykle ważna dla zdrowia i komfortu pracowników. Odpowiednio dostosowane uchwyty monitorów mogą znacząco wpłynąć na wydajność i samopoczucie użytkowników. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji stanowiska pracy:

Wysokość monitora: Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu, aby minimalizować napięcie szyi i pleców. Uchwyt monitora powinien umożliwiać regulację wysokości, aby dostosować go do indywidualnych potrzeb.

Kąt widzenia: Monitor powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem, aby uniknąć odblasków i zmęczenia oczu. Uchwyt monitora z funkcją pochylania i obracania pozwala na łatwe dostosowanie kąta widzenia.

Odległość od monitora: Optymalna odległość od monitora to około 50-70 cm. Uchwyt monitora powinien umożliwiać regulację głębokości, aby dostosować odległość do indywidualnych potrzeb.

Kable: Uchwyt monitora powinien posiadać system zarządzania kablami, aby uniknąć bałaganu na biurku. Uporządkowane prowadzenie przewodów jest nie tylko estetyczne, ale także pomaga w zachowaniu porządku i bezpieczeństwa.

Montaż: Wybierając uchwyt monitora, zwróć uwagę na różne opcje montażu. Niektóre uchwyty można zamocować na biurku za pomocą zacisku, inne wymagają otworów w blacie biurka. Wybierz rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Twojego stanowiska pracy.

Pamiętajmy, że dobrze dobrany uchwyt monitora może znacząco poprawić nasze doświadczenie pracy, redukując napięcie mięśniowe i zmęczenie oczu. 

Idąc dalej w naszej ofercie znajduje się seria doskonałych produktów dedykowanych do tego celu marki #Neomounts. Wybraliśmy dla Was jeden z takich produktów z krótkim podsumowaniem.

 

Przedstawiamy uchwyt Neomounts DS70S-950BL1 NEXT One. Jest to w pełni ruchomy uchwyt biurkowy przeznaczony dla ekranów o przekątnej do 49 cali. To także kompleksowe rozwiązanie dla małych i dużych wyświetlaczy. DS70S-950BL1 posiada wzmocnioną głowicę, specjalnie zaprojektowaną do obsługi zakrzywionych ultra-szerokich ekranów. Wytrzymuje maksymalne obciążenie do 18 kg (dla zakrzywionych ekranów 15 kg).

Dzięki wszechstronnej technologii pochylania (180°), obracania (360°) i odchylania (180°), uchwyt może być dostosowany do dowolnego kąta widzenia, aby w pełni wykorzystać możliwości ekranu. Dodatkowo, uchwyt posiada regulację wysokości za pomocą sprężyny gazowej (20-52 cm) oraz regulację głębokości (8,8-62,5 cm), co pozwala na stworzenie idealnej pozycji pracy.

DS70S-950BL1 wyposażony jest w sprytny mechanizm zatrzymujący 180°, który zapobiega kontaktowi uchwytu z ścianą lub panelem oddzielającym podczas instalacji w ich pobliżu. Inteligentny system zarządzania kablami zapewnia uporządkowane prowadzenie przewodów.

Czarna płytka VESA uchwytu NEXT One stylowo komponuje się z czarnym tyłem ekranu. DS70S-950BL1 jest odpowiedni dla ekranów, które spełniają standardowe wzory otworów VESA 75x75 lub 100x100 mm. W przypadku niestandardowych wzorów otworów, Neomounts oferuje różne opcjonalne płyty adaptera VESA. Uchwyt monitora jest wyposażony w szybki system zwalniania VESA i dostarczany zarówno z zaciskiem topfix, jak i przelotką dla szybkiej i łatwej instalacji.

Opakowanie uchwytu biurkowego DS70S-950BL1 jest w 100% wolne od plastiku i wykonane w całości z kartonu i papieruProdukty NEXT One objęte są 10-letnią gwarancją

Uchwyt pasuje do każdego monitora w standardzie VESA więc niemal wszystkie produkty na rynku, pozwalają nam zintegrować nasz wyświetlacz a pamiętajmy, że dzisiaj nie ma stanowiska cyfrowego bez emitera światła i danych. 

 
Najbardziej istotnym jest jednak fakt, że znowelizowano przepisy dotyczące stanowiska pracy z komputerem i między innymi zawarto w nich zasady pracy z monitorami, więc nasze uchwyty mają tutaj nawet moc prawną, bo jak wiemy nie każdy z monitorów w urzędach pracy posiada jakakolwiek ergonomię ze względu na priorytet ceny.
 

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe

 

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (sejm.gov.pl)

ToNove to sklep internetowy oferujący wysokiej jakości sprzęt komputerowy, oprogramowanie, elektronikę użytkową i akcesoria IT. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i atrakcyjne promocje.

Śledź nas

Menu

Kontakt